(foto/video) Andrea Iannone câştigă pe Red Bull Ring prima cursă pentru Ducati din 2010

•

Andrea Iannone a devenit primul pilot Ducati care câștigă o cursă MotoGP, după Casey Stoner, care se impunea în Australia, în 2010.

Iannone, care a plecat și din pole position în Austria, pe Red Bull Ring, a riscat luând startul pe cele mai moi cauciucuri, dar a obținut astfel prima sa victorie la clasa regină, notează .

Duelul lui Iannone s-a dat în principal Andrea Dovizioso, coechipierul său de la Ducati, care a fost prezent la startul cu numărul 250 în carieră.

Strategiile diferite nu i-au îndepărtat prea mult pe cei doi, care au făcut de mai multe ori rocada la vârful cursei. În cele din urmă, Iannone a fost cel care a adus mult așteptatul trofeu pentru Gigi Dall’Igna și scuderia Ducati Corse.

Singurii care au părut să pună ceva probleme la început au fost piloții Yamaha. Mai întâi Valentino Rossi și apoi Jorge Lorenzo au părut în primele tururi ca au o șansă la victorie, mai ales că încălțaseră gume dure.

S-a terminat cu Lorenzo pe podium și Valentino Rossi pe 4. Marc Marquez a încheiat un weekend plin de probleme pe locul 5, dar își păstrează un avans semnificativ la general.

Which #AustrianGP #MotoGPBuzz overtake did you like most? Comment below with #Overtake1, #Overtake2, or #Overtake3, for your chance to win the Motul prize!Terms & Conditions: http://bit.ly/MotoGPBuzzOvertakes-TermsConditions