(foto/video) Cal Crutchlow a câştigat Marele Premiu al Cehiei, prima victorie din cariera sa la MotoGP

•

Diferenţa în Grand Prixul de la Brno a fost făcuta de alegerea pneurilor. Crutchlow a făcut o alegere nonconformistă, pneuri pentru ploaie (hard pe faţă-hard pe spate), situaţie în care a trebuit să aştepte câteva tururi pentru ca acestea să ajungă la temperatura optimă de funcţionare.

Asaltul britanicului s-a declansat în turul cu numărul 5, când, de pe locul 15, a început să recupereze secunde importante comparativ cu restul concurenţilor, scrie .

În turul 14, britanicul era deja pe podium, iar cu şapte tururi înainte de final a trecut la conducere. Din acel moment, „The CALculator” a continuat să forţeze şi în cele din urmă a devenit primul britanic învingător în MotoGP după o pauză de 35 de ani.

Valentino Rossi a avut de pătimit în prima parte a cursei, însă pe final, datorită unui pneu hard pus pe roata spate, a urcat până pe locul al doilea. Podiumul a fost completat de Marc Marquez.

Echipa Avintia, care foloseşte motocielete Ducati vechi de doi ani, şi-a trimis ambii piloţi, pe Loriz Bas şi Hector Barbera, în top 5.

Campionul mondial Jorge Lorenzo a greşit strategia de cursă, a trecut de două ori pe linia boxelor şi s-a clasat ultimul, pe locul 17.

În clasamentul general, Rossi a urcat pe poziţia secundă, însă are un handicap de 53 de puncte faţă de Marc Marquez.

Următoarea etapă din MotoGP, Marele Premiu al Marii Britanii, se va desfăşura peste două săptămâni.