Iată ce maşini noi şi-au cumpărat moldovenii în prima jumătate a anului 2016

Distribuie:
  • 28
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

V-aţi întrebat vreodată care este situaţia în Republica Moldova la capitolul vânzări maşini noi?

De regulă la acest capitol nu se face multă agitaţie prin presă, pentru că se ştie că majoritatea moldovenilor nu îşi permit achiziţia unui automobil nou, optând mai degrabă pentru o maşină second hand.

Happy-Car-Salesman-closing-deal

Prezentăm mai jos nişte date statistice pe înţelesul tuturor, prin care puteţi analiza ce s-a întâmplat pe piaţa auto din ţară în primele şapte luni ale acestui an. Informaţiile ne-au fost furnizate de către Centrul Resurselor Informaționale de Stat „REGISTRU”.

Primul tabel indică topul mărcilor care au realizat în luna iulie 2016 cele mai multe maşini noi. Primele trei poziţii sunt ocupate de Hyundai, Dacia şi Skoda.

Ratingul mărcilor în Republica Moldova 
 MarcaVânzări maşini noi în iulie 2016
1Hyundai52
2Dacia45
3Skoda31
4Toyota31
5Mercedes19
6Renault16
7VW15
8Nissan11
9Suzuki11
10Land Rover10
11BMW9
12Volvo7
13Ford7
14Datsun7
15Chevrolet6
16Lexus5
17Audi4
18Opel4
19Porsche3
20Citroen2
21Honda2
22Jaguar1
23Tesla1
24KIA1
25Peugeot1
26Jeep1
27FIAT1
Total303

FOTO: unimedia.info

În perioada ianuarie-iulie 2016 au fost înregistrate 2.126 de automobile noi. Cele mai multe aparţin mărcilor Dacia, Hyundai, Skoda, Toyota şi Mercedes. Cele cinci mărci au reuşit să realizeze peste 100 de maşini.

Înregistrări ale automobilelor noi în primele 7 luni ale lui 2016 
 MarcaIanuarieFebruarieMartieAprilieMaiIunieIulieTotal
1Dacia41634336408045348
2Hyundai34344846474852309
3Skoda37492940394831273
4Toyota1593034382831185
5Mercedes13402529232719176
6Suzuki7149218131183
7BMW371713423976
8VW165711981571
9Renault751316751669
10Land Rover769121391066
11Volvo49107710754
12Opel2434279453
13Nissan3675891149
14Ford12662410747
15Porsche759756342
16Audi4681043439
17Chevrolet647525635
18Mazda53754327
19Lexus57313524
20Datsun2213715
21Honda121333215
22Citroen32212212
23Jaguar1233110
24Mitsubishi2221119
25Peugeot12216
26Fiat3216
27KIA111115
28Lada2215
29Mini134
30GAZ1113
31Jeep112
32SsangYong112
33Bentley11
34Seat11
35Qute11
36GMC11
37UAZ11
38Tesla11
Total2362933053253023623032126

Al treilea tabel este unul dintre cele mai interesante. Mulţumită REGISTRU avem posibilitatea să vedem ce modele concrete şi-au cumpărat moldovenii.

Observăm că cei mai mulţi au optat pentru automobile din Segmentul B (subcompacte) şi Segmentul J (crossovere şi SUV-uri). În acelaşi timp, doar 101 moldoveni şi-au cumpărat maşini de lux din segmentele E, F şi S.

Alţi 368 de moldoveni au optat pentru un reprezentant al Segmentului J Premium.

Informaţii referitoare la categoriile din care fac parte automobilele noi vândute şi însuşi denumirea modelelor vândute în primele şapte luni ale lui 2016
Categorie/modeleIanuarieFebruarieMartieAprilieMaiIunieIulieTotal
Segmentul А (Mini/small cars)
1Hyundai i10112
2Bajaj Qute11
3Fiat 50011
Total2114
Segmentul В (subcompacte)
1Dacia Logan18341314214826174
2Dacia Logan MCV151210666156
3Hyundai Solaris141774345
4Skoda Fabia5173343237
5Opel Corsa123731
6Renault Clio IV410231424
7Dacia Sandero112435521
8Hyundai Accent31619
9Datsun ON-DO2213715
10Renault Clio Estate16512
11Ford Fiesta131229
12Chevrolet Aveo312118
13Suzuki Swift11125
14Toyota Yaris2215
15Mini Cooper134
16Suzuki Baleno112
17Mercedes A-class112
18Nissan Leaf11
19Nissan Note11
20Renault Symbol11
21Audi A311
22Mercedes B-class11
23KIA Rio11
24Lada Largus11
25Fiat Linea11
26VW Polo11
27Fiat 500L11
Total49726167728573479
Segmentul C (clasa compactă)
1Skoda Octavia610101713201288
2Skoda Rapid196451081163
3Toyota Corolla422171320
4Mazda 3122218
5Ford Focus1311118
6Renault Fluence2111117
7Toyota Auris11417
8VW Jetta111317
9VW Golf311117
10Hyundai Elantra13217
11Chevrolet Cruze11237
12Honda Civic1111116
13Toyota Prius123
14Opel Astra123
15Mercedes CLA123
16Citroen C4 Cactus112
17Renault Megane112
18Citroen C411
19Nissan Pulsar11
20Seat Toledo11
21Peugeot 307/30811
22Hyundai i3011
Total40252332454840253
Segmentul D (clasa medie)
1Skoda Superb71410141116577
2VW Passat2358531137
3Toyota Avensis221218
4Toyota Camry122128
5Ford Mondeo11125
6Hyundai Sonata1214
7Renault Talisman112
8Mazda 6112
9Toyota Venza11
10Opel Insignia11
11Toyota Avalon11
Total9222227202521146
Segmentul D (Premium)
1Mercedes C-class12328
2Volvo S60213
3BMW 3 series213
4Jaguar XE112
5Lexus ES112
6Audi A422
7Volvo V6011
8Lexus CT 200 h11
Total43245422
Segmentul E (clasa mare, business-class)
1Mercedes E-class433552527
2BMW 5 series111115
3Audi A611114
4Jaguar XF11
5Volvo S9011
Total555863638
Segmentul F (clasa de lux)
1Range Rover134523422
2Mercedes S-class122412214
3BMW 7 Series212128
4Jaguar XJ11
5Audi A811
Total2771246846
Segmentul J (SUV, small off-road)
1Hyundai Tucson26272515232618160
2Suzuki Vitara613919812875
3Toyota RAV46412169121574
4Hyundai Santa Fe6571113121468
5Dacia Duster6811885349
6Nissan X-Trail213134519
7Nissan Qashqai143142217
8Renault Kadjar21231514
9Chevrolet Captiva312311112
10Nissan Juke11211410
11Mazda CX-3232119
12Honda CRV1122219
13Mazda CX-522228
14Skoda Yeti2211118
15Opel Mokka1122118
16Chevrolet Trax221117
17Renault Captur11316
18Ford Ecosport145
19Mitsubishi ASX111115
20Toyota Highlander12115
21KIA Sportage11114
22Lada Niva224
23Mitsubishi Pajero Sport2114
24Ford Kuga123
25VW Tiguan1113
26Peugeot 2008112
27Suzuki Jimny11
28GMC Terrain11
29SsangYong Tivoli11
30Toyota Fortuner11
31SsangYong Korando11
Total68808995839286593
Segmentul J (Premium)
1Toyota Land Cruiser3118136849
2Mercedes GLE5647912548
3BMW X51248220441
4Porsche Cayenne558735134
5Volvo XC90445556332
6Land Rover Discovery Sport222352218
7Range Rover Sport32432216
8Volvo XC6034223216
9Audi Q7125123216
10Audi Q513142112
11Mercedes GLS2422212
12Mercedes GLC341210
13Range Rover Evoque113229
14Lexus NX142119
15Lexus RX111137
16Jaguar F-Pace11215
17BMW X61135
18Lexus LX21115
19BMW X11214
20Mercedes G-Class1113
21BMW X4123
22Mercedes GLA123
23Mercedes ML1113
24Jeep Gr Cherokee112
25Porsche Macan112
26Land Rover Discovery 411
27Volvo XC7011
28BMW X311
29Tesla Model X11
Total30377061547244368
Segmentul M (monovolume)
1Dacia Dokker121213313
2Dacia Lodgy121318
3VW Caddy112
4Citroen C4 Picasso11
5Citroen Berlingo11
6Ford Transit Connect11
7Opel Meriva11
8Toyota Verso S11
9Chevrolet Orlando11
Total234537529
LCV (maşini comerciale, până la 2 tone)
1Dacia Dokker Van541110627
2Fiat Doblo213
3Citroen Berlingo112
4Peugeot Partner112
Total764110634
CV (maşini comerciale, până la 3.5 tone)
1Mercedes Vito/ Viano2236421341
2Ford Transit92112
3VW Transporter99
4Citroen Jumper3115
5Opel Movano12115
6Opel Vivaro1214
7VW Crafter22
8Hyundai H35022
9Renault Trafic11
10Hyundai H1/Grand Starex11
11UAZ 390911
12Peugeot Expert11
13VW Caravelle11
14Gaz 33090011
15Gaz 3507111
16UAZ 3962/2989111
17VW T511
18VW Multivan11
19Mercedes Sprinter11
Total28288983791
Pick-up
1Toyota Hi-Lux112
2Ford Ranger11
Total1113
Segmentul S (sport, coupe, cabrio)
1Porsche 91111125
2BMW 420/428/4351214
3Ford Mustang33
4Audi S81113
5BMW 6 Series112
6Jaguar F-Type11
7Bentley Continental11
8Porsche Boxster11
Total216125320

Mai jos putem observa evoluţia vânzărilor de maşini noi în perioada ianuarie-iulie din anii 2014-2016. O scădere considerabilă s-a înregistrat în Segmentul A şi Segmentul B.

În schimb, comparativ cu 2015, vedem o creştere semnificativă în 2016 a vânzărilor de SUV-uri şi crossovere noi (Segmentele J şi J Premium).

Ce ţine de Segmentul F, moldovenii şi-au cumpărat mai puţine automobile de lux comparativ cu ultimii 2 ani, însă situaţia se poate schimba până la sfârşit de 2016.

Date comparative. Vânzări maşini noi, în categorii, în primele şapte luni ale anilor 2014-2015-2016
 201420152016RataÎn comparaţie cu anul 2015 În comparaţie cu anul 2016
În total vândute, maşini noi272619722126100.0%7.8%-22.0%
Segmentul A662640.2%-84.6%-93.9%
Segmentul B63645347922.5%5.7%-24.7%
Segmentul C42130225311.9%-16.2%-39.9%
Segmentul D1711351466.9%8.1%-14.6%
Segmentul D Premium2726221.0%-15.4%-18.5%
Segmentul E4331381.8%22.6%-11.6%
Segmentul F5961462.2%-24.6%-22.0%
Segmentul J71047859327.9%24.1%-16.5%
Segmentul J Premium29928736817.3%28.2%23.1%
Segmentul M9061291.4%-52.5%-67.8%
LCV/CV/Pick up1891021286.0%25.5%-32.3%
Segmentul S (sport, coupe, cabrio)1510200.9%100.0%33.3%

Ultimul tabel ne demonstrează afirmaţiile enunţate la începutul acestui articol. Moldovenii continuă să-şi achiziţioneze automobile la mâna a doua, iar cele mai multe au o vechime de 8-10 ani, acestea fiind şi unele dintre cele mai ieftine.

Între timp, ponderea maşinilor noi constituie doar 2.126 de maşini.

Date statistice referitor la înregistrarea autoturismelor (noi şi second hand) în primele şapte luni ale lui 2016
VârstaIanuarieFebruarieMartieAprilieMaiIunieIulieTotal
Maşini noi (2015-2016)2362933053253023623032126
Maşini cu o vechime de 2-4 ani (2012-2014)1121561691791391401621057
Maşini cu o vechime de 5-7 ani (2009-2011)2873463744293863413292492
Maşini cu o vechime de 8-10 ani (2006-2008)5576857918377298036915093
Total119214801639177015561646148510768


Distribuie:
  • 28
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Articole relaționate

14 Responses

  1. Bolea spune:

    Saracia a batut la usa si acuma a ajuns in casa moldovanului.

    Oricum 90% is vechituri prin MD.

    10% is masini pina la 6 ani.

    Vechituri se are in vedere de la 10 ani in sus.

    Desi sunt si peste 20 de ani o gramada.

  2. Alex spune:

    Pai daca fluera vintul prin buzunarul moldovanului.

    In 2017 va fi o scadere cu minim 33% fatsa de 2016

    In 2018 scaderea va fi cu 50% fatsa de 2017

    Nu e clar de ce saloanele inca mai exista ca nu se vede profit.

  3. Ion spune:

    Se atesta o reorganizare a pietii auto.

    De exemplu in SUA e la moda asa numitele parcuri de masini unde vezi tot felul de branduri.

    Adica nu e nevoie se te focusezi la un brand anumit dar sa vinzi exact ce se cere.

    Avem si noi in MD asa ceva unde la parcuri poti cumpara orice brand.

  4. Bursuc spune:

    Criza care o trasnit pe la spate moldovanul e de vina.

    Desi moldovanul se tine pina la urma da nu stiu cit timp.

    Se vede clar ca si segmentul de lux se cutremura.

    La mine in bloc stiu vreo 4 -5 moldoveni care o cumparat masini de lux noi su acuma dupa ce bzinesul o falimentat pe masina sta inscriptia „Prodam v horosie ruki”

    UN alt Mercedes GLE recent cumparat sta cu un tsol pe bord cu lunile sa nu-l arda soarele.

    UN Porsche mai mult sta decit iese da daca iese apu numai simbata sau duminica pe citeva ore.

  5. Vasile spune:

    Da fie si 300 de masini oricum asta nu ca e miros de saracie da un iz asa ca de alestnye ca e saracie 100%

    Asta ce inseamna?
    Ca 1 din 10000 de moldoveni poate sa-si cumpere o masina asa si asa?

    Pai asta e saracie!

    Satele la noi si nu ajuns la 10 000

    Saracie si punct.

    Uitativa in Germania acolo rata e de 1:10 da nu 1: 10000

    Va dati seama ca traim de 1000 de ori mai rau ca in Germania?

    1000 de ori!!!

  6. Gita spune:

    Nui cu ce de laudat poate ca suntem cei mai saraci si nici macar nu avem cu ce ne mindri.

    in Europa se mindresc cu oameni bogati da la noi se socot bogati cei care isi iau un Mercedes pe Leasing.

    Cred ca avem probleme mari si restante la ceea ce tine de cultura si inca mai mari probleme de a intelege ce inseamna cu adevarat un om bogat.

    Sunt unii care tot ce au la suflet este o masina de 40 000 – 50 000 euro

    Din alt punct de vedere orice pensionar din Chisinau are un apartament cam tot de aceesi suma,

    ADEVARUL E CA TOTI SUNTEM SARACI SI NU NUMAI MATERIAL DAR SI SPIRITUAL.

  7. Vasea spune:

    Stiu un baetan care sio cumparat un BMW 7 de vreo 4 ani da traieste pe drumuri cum se spune.

    Pafos si pont cu iz de saracie.

  8. Alex spune:

    Citesc si inteleg ca nui cu ce de laudat.

    Acest articol daca de citit atent si de comparat hai nu cu Germania, Norvegia, Olanda, Dania da macar si cu Romania se vede de la 1 km ca e despre saracia moldovanului.

  9. Boris spune:

    Pai la noi daca numai despre saracie si accidente se vorbeste asta si avem.
    De dimineata pina seara presa trimbiteaza numai tragedii si katastrofe.
    Cu ce respiram aceea si suntem.

  10. Vladik spune:

    Jurnalistii istea daca s-ar duce mai des in Europa ar avea o alta viziune si nu ar numi lux ceea ce intradevar este saracie.

    Atunci cind 1000 000 de moldoveni si-au lasat familiile si copii pe la bunici despre ce vorbim?

  11. Giku spune:

    Si pe primul loc vad ca tot Hyundai sta.

    Ha ha ha

  12. Artur spune:

    Tragic

  13. Sicandar spune:

    Sa procuram Dacia nu Hyundai si pleacă banii in Asia, dacă procuram Dacia banii rămân in România si mai construiesc o conducta Iași -Ungheni sau mai dau vriun ajutor financiar spre Moldova …O zi frumoasa tuturor

Аккумуляторы Varta цена

porno torrent

florist in odessa