Top cele mai bune motoare ale anului 2016. Marele câştigător este o unitate a Ferrari

•

Marele câştigător al concursului „Motorul internaţional al anului 2016” a devenit V8-ul bi-turbo de 3.9 litri produs de Ferrari, care în prezent este instalat pe supercarul 488 GTB şi livrează 670 de CP.

Astfel, este pentru prima dată în ultimii opt ani când un motor cu mai mult de patru cilindri câştigă acest concurs. Până acum, asemenea agregate mari au câştigat competiţia la începutului anilor 2000 şi anume două unităţi produse de BMW – 5.0 V10 şi 4.4 V8.

engine of the year 2016_1

Pe lângă marele premiu, motorul Ferrari a cucerit prima poziţie în categoriile: Cel mai bun motor nou, Cel mai bun motor sport, Cel mai bun motor cu volum între 3.0 şi 4.0 litri.

Unitatea de producţie italiană a câştigat concursul acumulând 331 de puncte, cu 47 mai multe decât agregatul de 1.5 litri care intră în componenţa sistemului de propulsie al lui BMW i8. Motorul BMW a câştigat competiţia anul trecut.

Al treilea loc, cu un rezultat de 267 de puncte, a fost ocupat de unitatea V6 turbo de la Porsche. În continuare, locul patru aparţine unui motor turbo cu trei cilindri şi 1.2 litri volum, dezvoltat de PSA Peugeot Citroen, locul cinci – motor Ford de 1.0 litri, locul şase – motor cu patru cilindri şi un volum de 2.0 litri de la Mercedes-AMG.

Locul şapte a fost ocupat de un alt motor Ferrari – V12 6.3 litri, iar cele mai puţine puncte, 94, le-a acumulat motorul cu cinci cilindri de 2.5 litri al Audi.

engine of the year 2016_12

CategoriaCâştigătorul
Motorul anuluiunitatea Ferrari V8 bi-turbo de 3.9 litri
Cel mai bun motor nouunitatea Ferrari V8 bi-turbo de 3.9 litri
Cel mai bun motor „verde”unitatea de propulsie electrică de pe Tesla Model S/X
Cel mai performant motorunitatea Ferrari V8 bi-turbo de 3.9 litri
Cel mai bun motor cu un volum mai mic de 1.0 ltiriunitatea turbo cu trei cilindri a Ford, 999 cm3
Cel mai bun motor (1.0 – 1.4 litri)unitatea turbo cu trei cilindri a PSA Peugeot Citroen, 1.2 litri
Cel mai bun motor (1.4 – 1.8 litri)unitatea BMW de 1.5 litri, motor cu ardere internă + electromotor
Cel mai bun motor (1.8 – 2.0 litri)unitatea turbo Mercedes-AMG, 2.0 litri
Cel mai bun motor (2.0 – 2.5 litri)unitatea turbo cu cinci cilindri a Audi, 2.5 litri
Cel mai bun motor (2.5 – 3.0 litri)unitatea turbo cu şase cilindri a Porsche, 3.0 litri
Cel mai bun motor (3.0 – 4.0 litri)unitatea Ferrari V8 bi-turbo de 3.9 litri
Cel mai bun motor (peste 4.0 litri volum)unitatea atmosferică Ferrari V12 de 6.3 litri

Este de menţionat că cel mai „eco” sau „verde” motor, pentru a patra oară consecutiv, a fost desemnată unitatea de propulsie a Tesla Motors, disponibilă pe modele ca Model S sau Model X.

Mai mult, câştigătorii în categoriile până la 1,0, 1,4, 1,8, 2,0 şi 2,5 litri, practic nu s-au schimbat.