(video) Final de sezon în F1! Hamilton a câştigat în Abu Dhabi, Alonso părăseşte campionatul, iar un pilot Renault s-a răsturnat

•

Marele Premiu din Abu Dhabi a fost ultimul din acest sezon de Formula 1. Pe superbul circuit Yas Marina, Lewis Hamilton a obținut a 73-a victorie din carieră şi cea de-a patra pe această pistă, chiar dacă şi-a asigurat titlul de campion cu două etape mai înainte. În acest sens, Hamilton a stabilit şi un record, acumulând un număr de 408 puncte într-un singur sezon.

La linia de start şi cea de sosire, cel care a avut onoarea să fluture steagul a fost chiar actorul Will Smith, bun prieten cu Hamilton. După pilotul Mercedes-AMG, cursa a fost terminată de Sebastian Vettel şi Max Verstappen.

Menţiune: Pentru că videoclipurile din articol sunt protejate de drepturi de autor, acestea pot fi vizualizate doar pe Youtube şi nu direct de pe blog. Însă un click merită pentru a vedea cele mai tari momente ale cursei!

Apropo, la final, britanicul de la Mercedes a ținut să-și arate măiestria în fața fanilor, făcând câteva „cerculețe” pe pistă, la fel ca Alonso, în aplauzele tribunelor. Pentru Fernando Alonso a fost o cursă specială, după ce spaniolul a spus adio Marelui Circ.

Fernando Alonso, ajuns la 37 de ani, a concurat pentru ultima dată pe un circuit de Formula 1 și și-a abținut cu greu lacrimile la final.

„Da, voi mai vizita Formula 1, atâta timp cât nu voi avea de comentat curse. Da, a fost o cursă sub presiune alături de acești campioni și a fost un privilegiu pentru mine. Le mulțumesc tuturor, mulțumesc Formula 1. Voi fi mereu un fan al acestui spectacol”, a spus Alonso.

Spaniolul Fernando Alonso a încheiat cel de-al 17-lea sezon în Marele Circ, unde a fost de două ori campion mondial, în 2005 și 2006, cu Renault. A fost totodată cel mai tânăr campion mondial din istorie, la 24 de ani și 58 de zile și de asemenea, și cel mai tânăr dublu campion.

În cursa din Abu Dhabi, Alonso a încercat să termine în puncte, însă a încheiat pe locul 11. Dacă încheia pe 10, acumula o sumă rotundă în ceea ce privește punctele strânse de-a lungul carierei în Formula 1 – 1.900.

Ultima cursă a sezonului de Formula 1 a început cu un moment de panică. Nico Hulkenberg a fost implicat într-un accident teribil, chiar în primul tur. La scurt timp după start, pilotul de la Renault a fost acroşat de Romain Grosjean de la Haas şi scos în decor, iar monopostul său s-a răsturnat de două ori.

Stewarzii au intervenit imediat şi au întors monopostul în poziţia sa firească, în timp ce Safety Car-ul a intrat pe pistă, unde a rămas până în al cincilea tur.

De asemenea, în total au abandonat cursa cinci piloţi: Nico Hulkenberg (Germania/Renault) – accident în primul tur, Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari) – probleme tehnice în turul 7, Marcus Ericsson (Suedia/Sauber) – probleme tehnice în al 26-lea tur, Esteban Ocon (Franţa/Racing Point Force India-Mercedes) – probleme tehnice în turul 45, Pierre Gasly (Franţa/Toro Rosso-Honda) – probleme tehnice în turul 47 din 55.