•
  • 1
  •
  •

Maşina anului 2018 în Europa este Volvo XC40! Modelul suedez, care a fost apreciat cel mai mult de juraţi, a fost anunţat drept câştigător al concursului cu 325 de puncte, în cadrul unui eveniment organizat astăzi la ora 16:00, cu doar câteva ore înainte de startul primelor zile a Salonului Auto de la Geneva dedicate presei auto.

Marele premiu a fost ridicat de însuşi şeful Volvo Cars Hakan Samuelsson.

Locurile doi şi trei au fost ocupate, la o diferenţă covârşitoare de puncte, de către SEAT Ibiza (242) şi BMW Seria 5 (226).

Vezi detalii despre model: (foto/video) Premieră mondială: Noul Volvo XC40

Vezi şi: (foto) Noul Volvo XC40 debutează în versiune Inscription şi cu primul motor pe benzină cu trei cilindri

Vezi aici cum a fost ales câştigătorul din acest an:

Finaliştii au fost aleşi de un juriu format din 60 de jurnalişti auto din 23 de ţări europene, în acest an dintr-un număr total de 37 de candidaţi.

Lista finală a cuprins în acest an şase modele produse în Europa şi doar unul în Coreea de Sud. Respectiv, pentru marele premiu au mai luptat modele ca Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, BMW Seria 5, Citroen C3 AircrossKIA StingerSEAT Ibiza şi Volvo XC40.

Vezi aici ce model a câştigat competiţia anul trecut: (video) Maşina anului 2017 în Europa a fost aleasă!